piątek, 10 stycznia 2014

Do you speak English, Baby...?


A co gdyby już niemowlaka oswajać z drugim językiem, mimo, że ten podstawowy opiera się dopiero na "gołębim gruchaniu" i przypadkowo wypluwanych sylabach...?
Dlaczego nie?

Baby English Center oferuje bezpłatne:

BAJANIE dla dzieci 0-4 lata!
Termin: 22.01.2014, godz. 10.00- 10.30
Zapisy telefonicznie pod numerem: 601 420 888

Więcej informacji:
https://www.facebook.com/BabyEnglishCenter



Zajęcia polegają na czytaniu znanych bajek w języku angielskim, oraz zaaranżowaniu zabawy dla dziecka i rodzica. Zajęcia mają formę zorganizowanej, ale luźnej zabawy, co ma pozwolić dzieciom poczuć się swobodnie, a rodzicom spędzić miło i efektywnie czas z dzieckiem! Przeznaczone dla dzieci do 4 roku życia, i  prowadzone w całości w języku angielskim przez Native Speakera.

No... ALE PO CO?
Małe dzieci posiadają naturalne zdolności do przyswajania niewiarygodnej liczby informacji bez żmudnego powtarzania, podczas zabawy. Warto więc wykorzystać ten nieodłączny przywilej dzieciństwa, który jest także wyspecjalizowanym, ewolucyjnym mechanizmem uczenia się, a języki obce w dzisiejszych czasach to podstawa.
 
 
Głównie chodzi o oswajanie dziecka z językiem obcym, otaczanie go nim. Językoznawcy używają określenia „zanurzenie w języku”. Maluch powinien mieć możliwość słuchania całych zdań i wypowiedzi. Nie można ograniczać się tylko do pojedynczych wyrazów. Język obcy nie może też być przerywany co chwila językiem ojczystym – czas przeznaczony na język obcy ma być w 100 proc. nim wypełniony.

Im wcześniej, tym lepiej. Dlaczego warto?
 
  • Po pierwsze, malutkie dzieci mają niezwykle chłonne umysły. Już dawno temu naukowcy stwierdzili, że około 50 proc. naszej zdolności uczenia się rozwija się w wieku do 4 lat. Najwięcej zaś człowiek uczy się do drugiego roku życia. W tym czasie tworzą się w mózgu dziecka główne drogi nerwowe, które są odpowiedzialne za dalsze przyswajanie wiedzy. W przypadku języków obcych, jeśli wcześnie zaczniemy uczyć dzieci, jest szansa na wytworzenie oddzielnej drogi nerwowej dla każdego języka. Co więcej, w stymulującym otoczeniu, a takim jest na pewno osłuchiwanie dziecka z językiem obcym, tempo umysłowego rozwoju dziecka jest szybsze.
  •  
  • Po drugie, małe dzieci są ciekawe wszystkiego. Na początkowym etapie, przez pierwsze dwa lata życia, nie zadają pytań „dlaczego” i nie mówią „nie”. Przyjmują wszystko, co im zaproponują kochający rodzice. Starsze dzieci mają więcej oporów i bardziej niepewnie czują się w otoczeniu języka innego niż zwykle używany. Gdy rodzic zacznie mówić do swego dwu- albo trzylatka po raz pierwszy w języku obcym, dziecko może się przestraszyć i dać do zrozumienia, że nie chce czegoś innego niż dotychczas („Mamusiu, mów do mnie normalnie.”). Niemowlęta nie znają jeszcze żadnego języka mówionego, ich komunikacja opiera się na gestach. Zamiast zagrożenia czują więc raczej ciekawość, słysząc nowy język.
  •  
  • Po trzecie, uczenie jest formą spędzania czasu z dzieckiem. Nie zawsze dorośli mają pomysły, co robić z niemowlętami. Ucząc języka, dbamy o dobrą atmosferę i pogłębiamy nasz kontakt z dzieckiem. Bawimy się, czując jednocześnie, że robimy coś poważnego, jesteśmy nauczycielami. W konsekwencji dziecko jest zadowolone, bo rodzic poświęca mu całkowitą uwagę, a rodzic cieszy się, że spełnia swoją misję.
  •  
  • Po czwarte, nauka języka obcego daje jeszcze inną korzyść. Dziecko poprzez kontakt z językiem obcym wcześnie uczy się myślenia abstrakcyjnego. Zaczyna rozróżniać, że istnieje przedmiot, np. „stół”, i słowo oznaczające ten przedmiot. Posiadana informacja, że przedmiot z drewna z czterema nogami można nazwać słowami „stół” i „table” („stół” po angielsku), uświadamia małemu człowiekowi różnicę między realnym przedmiotem a abstrakcyjnym słowem.
  •  
  • Po piąte, zmiany w otaczającym świecie wywołane rewolucją informacyjną wymuszają na nas zmianę podejścia. O ile kiedyś znajomość języka obcego była atutem, to teraz jest koniecznością, a władanie kilkoma językami nie świadczy o nadzwyczajnych umiejętnościach. 

Ja z synkiem chętnie skorzystam i jeszcze chętniej zdam relację. A Wy...? :)
PODPIS



Źródło i pełny artykuł: http://www.mjakmama24.pl/niemowle/rozwoj/zabawy/jak-uczyc-niemowle-jezyka-obcego,250_1124.html?&page=0














2 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...